wtorek, 30 stycznia 2024

Klan Didotów nie daje za wygraną. Co łączy Vogue z antykwą Półtawskiego? Zalety i wady krojów szeryfowych. Theano Didot - znowu Didot. Moscow Death Brigade chce oswoić hooliganów i skinheadów. Ha!

O czym to ja miałem powiedzieć? A teraz opowiem Wam o tym, że Brygada 1918 miała didotowy kontrast. O nie, znowu się zaczyna. Będzie elaborat nie na temat. Nie na temat? Ależ, ależ, wszystko jest na temat, nawet jeśli trochę od niego odbiega. A o klanie Didotów już tutaj dużo było, przy okazji punktu typograficznego Didota, dlatego teraz tylko takie mikro przypomnienie. A zatem François Didot miał drukarnię i księgarnię. A jego syn François-Ambroise Didot wymyślił nową czcionkę - pierwszą antykwę klasycystyczną, którą nazwano antykwą Didota. I właśnie o tym miało być.


Firmin Didot mógłby być dumny z synów. Rozwinęli biznes poligraficzno-księgarski na szeroką skalę. Stworzyli prawdziwą brygadę Didotów. Ta antykwa klasycystyczna to ewoluowała z powstałej w 1695 roku czcionki Romain du Roi zaprojektowanej przez Louisa Simonneau i znanej jako antykwa barokowa. Jakie ma cechy taka czcionka? Właśnie, ma to, czego potrzebujemy do opisu Brygady 1918. Ma duży kontrast pomiędzy grubymi i cienkimi elementami litery. To właściwie jeden wielki kontrast, bo te cieńsze elementy są tak cienkie, że nazywamy je włosowymi. I oto właśnie nam chodziło. A oś litery jest prostopadła do linii pisma. Litery są okrągłe i cieniowane. Właśnie o tym miało być.

Nie tylko Didot stworzył sobie antykwę klasycystyczną. Na pewno znacie/słyszeliście, albo wręcz korzystacie z czcionki, która nazywa się Bodoni. Skąd niby macie znać? Bo to jeden z najbardziej rozpowszechnionych krojów pism, używany m.in. w nagłówkach gazet. Dla przykładu, ta gazeta z kobietami na okładkach ma taką winietę. Myślę o [Vogue]. Giambattista Bodoni, początkowo zatrudniony jako kierownik drukarni książęcej w Parmie, od roku 1791 był właścicielem oficyny. W 1789 roku stworzył Bodoniego [tzn. czcionkę, nie samego siebie]. Wzorowali się na nim późniejsi twórcy oraz odlewacz i typograf niemiecki Justus Walbaum, który stworzył odmianę pochyłą antykwy klasycystycznej. A gdybyśmy zajrzeli na nasze krajowe podwórko, to tutaj w antykwie klasycystycznej mamy nasz krój narodowy, antykwie, którą stworzył Adam Półtawski, a którą nazywamy po prostu antykwą Półtawskiego. 

A pamiętacie, że to właśnie Półtawskiego podejrzewa się o stworzenie Brygady 1918? Nie wiem, kto powinien to ostatecznie wyjaśnić. Czy Wołoszański Bogusław, czy Rutkowski detektyw. A może inny, mniej medialny pasjonat typografii. W każdym razie, mamy już w garści i familię Calderonów,  i Didotów, a ściślej mówąc, kontrast ich czcionek. To zostały jeszcze belkowate szeryfy. Już wiemy, że szeryfy to poprzeczne lub ukośne zakończenia kresek niektórych krojów pism [jednolite w swej formie graficznej w danym kroju pisma]. To spolszczenie od angielskiego [serif]. Po co szeryfy? Li tylko dla ozdoby? A gdzie tam. Dzięki szeryfom tekst staje się bardziej przejrzysty, co pomaga w czytaniu. Ponadto krój szeryfowy zapobiega zlewaniu się liter. To ułatwia czytanie. Jest to ważne szczególnie w publikacjach dla dzieci. Ale uwaga! Zdecydowanie lepiej radzi sobie w publikacjach papierowych, w publikacjach elektronicznych lepsze są kroje bezszeryfowe.

Jakie są szeryfy? Zacznijmy od tych, o których mowa w opisie Brygady. Belkowate. To takie w postaci jednolitych prostokątów. I kolejna rzecz wyjaśniona. Klinowe są w postaci trójkątów. Kreskowe w kształcie kresek silnie skontrastowanych z kreską główną. Tutaj wracamy do Didotów, bo takie ma np. czcionka Theano Didot. Szeryfy skryte to te ledwo widoczne - takie nieznaczne poszerzenia zakończeń kresek tworzących znak. Możemy także dodać szeryfy wyokrąglone, które wtapiają się w kreskę znaku łagodnym łukiem oraz niewyokrąglone, które łączą się z kreskami znaku pod kątem. Zatem Brygada 1918 ma didotowy kontrast i belkowate szeryfy. O tym miało być i było. Jak rzadko kiedy, co?

POLISH FONT BRIGADE [1918 TYPOGRAPHY ANTHEMS]
inspiracja: MOSCOW DEATH BRIGADE [BAD ACCENT ANTHEMS]

Dużo rodzinnych klanów w tej typograficznej rodzinie, to pora na muzyczną rodzinkę. Nie, nie myślę o The Kelly Family. Ha, aczkolwiek z nimi byłoby śmiesznie. Myślę tutaj o Moscow Death Brigade. Co oni mają rodzinnego? A to specyficzna formacja, która postrzega siebie jako kolektyw przyjaciół artystów, w tym grafficiarzy, organizatorów koncertów i aktywistów politycznych. Łał! Mało tego, dążą do tego, co wydaje się niemożliwe - próbują jednoczyć, bratać, swatać różne subkultury: punków, metalowców, skinheadów, hip-hopowców, kiboli [chuliganów]... O w RIPa. Z rastrem na słońce! Kiedyś, przynajmniej na naszym podwórku, widać było ich wszystkich, dzisiaj chyba najbardziej popisują się kibole. Ale mniejsza z tym. Moscow Death Brigade na swoim debiutanckim krążku z 2018 roku prezentują prawdziwie wybuchową mieszankę hardcore punk oraz hardcore rap z elementami drum'n'bass, dancehall, techno czy grime. Oni naprawdę dają kopa, noga aż rwie się do przytupu. Jest moc, jest flow. Niezwykle spójna mieszanka stylów. Nie ma tu granic między metalem, drum'n'bassem i elektroniką. Moscow Death Brigade łączy. [Wszyscy jesteśmy tacy sami i tworzymy międzynarodowy podziemny ruch oparty na przyjaźni, braterstwie i wolności]. Twórcy wszystkich antykw klasycystycznych łączcie się! Ale gdzie? W niebie, piekle, kosmosie, nirvanie? A gdzie tam chcecie, o! 

z graficznym pokręceniem / podstarzały graFIK

wtorek, 23 stycznia 2024

Barwne szmery bajery na wydrukach

Złotka i wesołe kolorki na wydrukach lubimy. Dlatego tutaj mikro kompendium wiedzy na temat farb do drukowania złotek, sreberek, świecidełek, perełek. 


Farby metaliczne

_farby srebrne są na bazie pigmentów z proszków aluminiowych

_efekt metaliczny farb złotych dają pigmenty na bazie mosiądzu,

  czyli miedzi i cynku

_imitację złota dają także pigmenty na bazie aluminium 

  z pigmentami kolorowymi [żółtym, pomarańczowym, czerwonym]

_farbami tymi należy drukować raczej na początku procesu druku 

_np. system farb metalicznych MetalFX.


Farby fluorescencyjne

_kolorystyka oparta na Pantone

_raczej trzeba dwukrotnie nanieść farbę

_nie drukuje się powierzchni rastrowych 

  i drobnych elementów kreskowych.


Farby perłowe

_do bajeranckich prospektów, etykiet i opakowań

_imitowanie efektu dzięki ekstremalnie cienkim warstwom 

  pigmentów, które układają się płasko-równolegle do podłoża

_światło załamuje się na krawędziach, odbija się i rozprasza 

  dając grę świateł

_pigmenty na bazie miki lub syntetyczne.


Farby białe kryjące

_pigmenty na bazie tlenku tytanu

_do drukowania na podłożach napylanych 

  lub laminowanych aluminium np. etykiet

_najlepiej drukować 2 razy.


Tak, takie farby to prawdziwe perełki. 

Wydruki też. DTPzine love it. 

Więcej w papierowej edycji DTPzine [dtpzine@lelewel.poznan.pl]


ŹRÓDŁO: Rajnsz E., Barwy druku, offset arkuszowy, Michael Huber Polska 

Farby drukowe podstawą każdego druku, Poligrafika

wtorek, 16 stycznia 2024

Systemy barwne - czyli unifikacja języka określającego kolorystykę wydruków. Krótki przegląd by nie dać plamy [barwnej]

Około 423 209 odcieni barw posiada CMYK. System Hexachrome opisuje mniej więcej 560 OOO kolorów i udaje prawie 90% kolorów zawartych we wzorniku Pantone. Ciut więcej ma system eder MCS - całe 570 OOO kolorów. Jeszcze więcej kolorów w [Poster]. Mogłoby się wydawać że, jak co roku, DTPzine zafundował w styczniu prawdziwy karnawał barw. 

Szczególnie że w [Graphic] kolory błyszczą niczym złotka. Bo tam są kolory metaliczne, perłowe i fluorescencyjne. Idealne do karnawałowych pląsów. Gdzie jest zatem kolor pogrzebany? W niepranych nocnych koszulach? W samicach żuka z rodziny Kermesidae? W upadłych cywilizacjach? O tym [Book]. Czyli kolor pogrzebany jest w... [Music]. Tutaj Marillion ogłasza, że za godzinę zapadnie zmrok. Phi, nic wielkiego. A jak za godzinę z tego świata znikną wszystkie odcienie barw i zostanie tylko szarość, to nadal będzie takie phi? DTPzine sobie poradzi, bo czarno-biały jest od poczęcia. A co ludzkość pocznie? Jaki byłby świat bez kolorów? Czy znajdzie się jakiś bohater, który dla świata uratuje kolory? Jakiś Pantone, HKS, ECP czy MCS? 

Tak, pozbawiony koloru DTPzine tym razem pełen kolorów i o pozbawianiu kolorów. Koloruj się kto może, bo za godzinę, dwie, kto wie, co się może zmalować. A raczej odmalować. Zero color czy jakoś tak. 

z graficznym pokręceniem / podstarzały graFIK

wtorek, 9 stycznia 2024

Dzień Ligii Obrony RIPa



Zrób 100 pompek i bądź jak RIPbo!


Punkty rastrowe mają jedną jedyną barwę - pełną, 100-procentową i właśnie ich wielkość  w porównaniu do tła daje wrażenie odpowiedniego rozjaśnienia [tonu].

wtorek, 2 stycznia 2024

Światowy Dzień RIPowertyka

Oto wielka premiera: [The Daily RIP: RIPsencje na każdy dzień roku] - projekt unikatowego [nie]kalendarza [nie]zależnego od stosunków politycznych, społecznych, kulturalnych, wilgotności i temperatury powietrza itd, itp.

RIP: oprogramowanie lub urządzenie odpowiedzialne za proces rasteryzacji i proces cyfrowego rastrowania obrazu przed etapem naświetlania.

Harmonia rządzi, harmonia radzi, harmonia nigdy was nie zdradzi

Ten numer DTPzine został wzięty w... harmonię.  A tak, harmonia tu, harmonia tam. Harmonia  z boku, do góry, na dole i jeszcze z drugiej str...