wtorek, 10 października 2023

Jesteś poskładany i masz złamane... publikacje? Oto słowniczek, który pomoże postawić diagnozę, co jest czym, w tym całym łamaniu

Łamanie 
Dobry zecer łamał tekst czyli układał szpalty tekstu w łamy na kolumnie. Ponieważ fragmenty szpalty oddzielał od siebie przez odłamanie, stąd wzięła się taka nazwa. 
Dzisiaj w DTP łamanie to obróbka wlanego do programu graficznego tekstu. Czyli również ułożenie go w szpaltach, ale również ustalenie stylów fontów [krojów, kerrningu itp.], paginacji, dodanie ilustracji, grafik i zdjęć. Ale w odróżnienia od projektowania, w łamaniu mamy przewagę tekstu na elementami graficznymi.
Łamaniem nazywa się także w DTP operację nadawania surowemu tekstowi cech tekstu sformatowanego Do łamania tekstu służą profesjonalne programy np. Adobe InDesign. 

Szpalta 
To leżący na kolumnie blok zarezerwowany dla tekstu, o określonej [właściwej] szerokości. Długość szpalty jest zależna od długości tekstu. Szpalta określonej długości, czyli odłamana na konkretny wymiar, to łam. 

Skład 
Dawniej był to powstały z czcionek lub innych elementów [wierszy linotypowych, linii, justunków] tekst mający postać szpalty. Skład przygotowywano ręcznie, lub z pomocą maszyn odlewających. W DTP skład to przygotowanie tekstu do wgrania do programu graficznego, czyli przepisywanie, skanowanie np. OCR, a także całość operacji, jakie wykonuje się podczas łamania publikacji. Przygotowanie tekstu do druku np. 100%K, zamiana na krzywe, dodanie overprintów to także składanie. Do składania tekstu służy edytor tekstu i programy profesjonalne np. Adobe InDesign. 

Łam 
Jeszcze o łamie, bo tutaj wszystko się łamie. To liczba wierszy tekstu [w tym ilustracji, tabel] dostosowana do długości kolumny publikacji. To ważne, bo szpalta posiada tylko szerokość a długość dowolną. Łam może leżeć na kolumnie samodzielnie, lub stanowić część kolumny w układzie wielołamowym [posiadając określoną długość i szerokość]. 

O, teraz łamanie [kołem] nie będzie straszne. Można to zrobić bez ponczu. Przeprosić. Bez bólu oczywiście.

ŹRÓDŁO: wiele-kropek.pl, grafpa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Harmonia rządzi, harmonia radzi, harmonia nigdy was nie zdradzi

Ten numer DTPzine został wzięty w... harmonię.  A tak, harmonia tu, harmonia tam. Harmonia  z boku, do góry, na dole i jeszcze z drugiej str...